Код

Назва

Ціна

Термін

1088

Аналіз сечі на білок (добова порція)

60 грн.

1 дн.


Аналіз сечі на білок (добова порція)

Дослідження проводиться, щоб виявити, чи є білок в сечі, наявність якого свідчить про ниркові захворювання. Аналіз дозволяє діагностувати хворобу і підібрати необхідне лікування.

Англійські синоніми:

Urine total protein, urine protein, 24-Hour Urine Protein.

Метод дослідження білка в сечі:

Колориметричний фотометричний метод.

 

Одиниці виміру

г/доб. (грам на добу).

 

Використовуваний для дослідження білка в сечі біологічний матеріал: добова сеча.

Що потрібно знати про дослідження білка в сечі

Наявність білка в сечі говорить про наявність первинних ниркових захворювань або вторинних нефропатій, якщо мають місце системні хвороби. При нормальному функціонуванні організму ниркові клубочки фільтрують білки, внаслідок чого в сечу потрапляють тільки його незначні частки — низькомолекулярні білки (менше 20 тисяч дальтон), а велика частина високомолекулярних (65 тисяч дальтон) всмоктуються назад в кров.

 

Нормальна кількість білка, що виводиться за добу — 40-80 мг, якщо його втрати становлять понад 150 мг — це протеїнурія. Протеїнурія сама по собі не означає наявність патологій в нирках. Ця ознака відзначається у 17% людей, що проходять дослідження, і всього у 2% з них він свідчить про існування небезпечного захворювання. Протеїнурія може виникати у людей, як наслідок гарячкових станів, великих фізичних навантажень, стресів, інфекційних хвороб і в таких випадках носить назву функціональної або доброякісної. Її різновид — ортостатична протеїнурія, коли білок виявляється в сечі після ходьби або довгого стояння на місці, але не в стані спокою. Щоб визначити білок в сечі при цьому захворюванні, необхідно зробити аналіз добової сечі.

 

Ще один випадок виділення великої кількості білка в сечу, який не пов'язаний з хворобами нирок — його надлишок в організмі. Велика кількість білка перевищує можливості реабсорбції в ниркових канальцях і потрапляє в сечу. При цьому, якщо стандартно в сечу виділяється білок альбумін, то в останньому варіанті це буде специфічний білок, який також допоможе виявити аналіз добової сечі.

 

Також протеїнурія — ознака багатьох захворювань нирок. Якщо білок потрапляє в сечу внаслідок пошкодження базальної мембрани — це клубочкова протеїнурія, коли порушується функція всмоктування білка в ниркових канальцях — тубулярна. Перша — більш поширена і дуже часто виникає за наявності такої хвороби, як цукровий діабет, а також цілого ряду інших захворювань нирок. Клубочкова протеїнурія може також виникнути через прийом деяких ліків, що викликають пошкодження нирок. Втрата білка може становити від 2 до 5 г в день.

 

Тубулярна протеїнурія найчастіше виникає за наявності гіпертонічної хвороби, і втрата білка при цьому не перевищує 2 г на добу.

 

Якщо з сечею постійно виводиться 3-3,5 г білка, виникає гіпоальбумінемія, внутрішні і зовнішні набряки. Надалі це може призвести до хронічної ниркової недостатності. Невеликі, але постійні втрати альбуміну викликають ризик появи інфаркту міокарда, і не мають практично ніяких симптомів.

 

Дослідження білка в сечі проводиться, як правило, двічі, щоб діагностувати протеїнурію, тому що перший аналіз дуже часто буває хибнопозитивним.

Навіщо необхідно проходити дослідження білка в сечі?

- щоб виявити гломерулярні захворювання нирок;

- щоб визначити, чи не були вражені нирки при наявності хвороб, які негативно впливають на цей орган;

- щоб оцінити стан нирок у пацієнтів з ризиком наявності і розвитку хронічної ниркової недостатності;

- щоб оцінити роботу нирок під час прийому нефротоксичних препаратів і після.

Коли призначають дослідження білка в сечі?

  • Якщо є симптоми нефропатії: набряки, асцит, підвищений артеріальний тиск, збільшення ваги, швидка стомлюваність.
  • Якщо є захворювання, які можуть негативно впливати на роботу нирок.
  • При факторах ризику ниркової недостатності: ожиріння, куріння, вік більше 50 років.
  • При захворюваннях нирок, які можуть перерости в хронічну ниркову недостатність.
  • При призначенні і прийомі нефротоксичних ліків.

Як підготуватися до дослідження білка в сечі правильно?

  1. Не пити алкогольні напої за добу до аналізу.
  2. За погодженням з лікарем не вживати сечогінні препарати за 2 доби перед дослідженням.