Код

Назва

Ціна

Термін

10571

Креатинін (в сечі)

60 грн.

1 дн.

  • Матеріал для дослідження
  • Правила підготовки
  • Референтні значення

Креатинін в сечі
Креатинін — результат розпаду креатину і креатинфосфату, що виділяється нирками. Його використовують, щоб оцінити видільну і фільтраційну функції нирок.

Синоніми

1-метілглікоціамідін, продукт перетворення креатинфосфату.

Англійські синоніми

Creatinine (Creat; Cre), 24-Hour Urine, Urine creatinine.

Метод дослідження креатиніну в сечі

Кінетичний метод (метод Яффі).

Одиниці виміру

Ммоль/доб. (Міллімоль на добу).

Використовуваний для дослідження креатиніну в сечі біологічний матеріал

Добова сеча.
Що потрібно знати про дослідження креатиніну в сечі
Креатинін — кінцевий продукт, одержаний в результаті розпаду креатину і креатинфосфату. Зазвичай, це відбувається у м'язовій тканині. Біохімічні процеси креатину і креатинфосфату складаються з їх взаємного перетворення, у результаті чого виділяється енергія, завдяки якій скорочуються м'язові волокна. Нирки виділяють креатинін постійно. Його всмоктування назад в кров з сечі практично не відбувається. Тому, визначаючи рівень креатиніну в сечі, можна оцінити фільтраційні здатності нирок. Концентрація креатиніну в крові в кілька десятків і сотень разів нижче, ніж в сечі.

Кількість виділеного за добу креатиніну з сечею відносно постійна величина, яка пропорційна його утворенню за 24 години. На цей показник впливають такі фактори, як м'язова маса, стать, вік людини. Тому у чоловіків буде виділятися більше креатиніну, ніж у жінок і дітей.

Одночасно визначаючи концентрацію цієї речовини в крові і сечі, можна розрахувати кліренс креатиніну. Це показник швидкості очищення крові від креатиніну за одиницю часу, що також є характеристикою швидкості клубочкової фільтрації в нирках. Якщо все в нормі, то зростання кількості креатиніну в крові, посилює також його фільтрацію в нирках. А якщо є якісь порушення функцій нирок, то креатиніну в сечу виділяється менше.

Провівши аналіз на добовий креатинін сечі додатково, можна визначити патологію раніше, ніж якщо виявити його рівень лише в крові. Все тому, що виявити за допомогою діагностики значущі зміни в крові вийде тільки тоді, коли загинуть більш ніж 1/2 нефронів нирок.

Виявлення кількості креатиніну в крові і сечі відбувається разом з визначенням інших біохімічних компонентів сечі. Цей аналіз входить у більшість комплексів дослідження ниркової функції.

Кількість добового виділення креатиніну є відносно стабільним показником. Тому його можна використовувати, щоб визначити, чи правильно виконано збір добової сечі для інших лабораторних досліджень.

Щоб успішно діагностувати різні захворювання нирок, одночасно з аналізом на креатинін проводяться тести на білок сечі або альбумін.
Навіщо необхідно проходити дослідження креатиніну в сечі?
- щоб оцінити функціональний стан нирок;
- щоб динамічно спостерігати за пацієнтами з наявною патологією нирок;
- щоб дати оцінку, чи правильно була зібрана добова сеча для інших діагностичних цілей.
Коли призначають дослідження креатиніну в сечі?
Під час профілактичного обстеження пацієнта.
Якщо є підозри на наявную патологію нирок або мають місце явні симптоми ниркової дисфункції (наявність набряків на обличчі, навколо очей або гомілках, щиколотках, порушеннях сечовипускання та ін.).
При наявних гострих або хронічних захворюваннях, що супроводжуються ураженням нирок (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, васкуліт та ін.).
При спостереженні за лікуванням пацієнтів, що мають захворювання нирок.
Для дослідження кількості біологічних речовин в сечі.
Як підготуватися до дослідження креатиніну в сечі правильно?
Не приймати алкоголь за добу перед дослідженням креатиніну в сечі.
Протягом 12 годин перед аналізом не вживати гостру і солону їжу, а також продукти, що змінюють колір сечі (морква, буряк і т. д.).
За 2 доби перед дослідженням креатиніну в сечі припинити приймати сечогінні препарати, попередньо погодивши це з лікарем.
Уникати фізичного та емоційного перенапруження під час збору добової сечі (протягом доби).

Про що може говорити високий рівень креатиніну в сечі:
акромегалія і гігантизм (надмірна кількість продукції гормону росту);
цукровий діабет;
гіпотиреоз;
переїдання тваринних білків;
великі фізичні навантаження;
наявність гострих інфекцій;
синдром тривалого здавлення тканин (краш-синдром);
наявність опіків.

Про що може говорити знижений рівень креатиніну в сечі:
наявність прогресуючого захворювання нирок;
амілоїдоз нирок;
гіпертиреоз;
анемія;
м'язова дистрофія;
поліміозит, нейрогенна атрофія;
запальні захворювання м'язів;
стеноз ниркової артерії;
лейкемія;
променева хвороба;
недолік тваринних білків в харчуванні.

На показник креатиніну в сечі можуть впливати такі фактори як: неправильний збір та зберігання матеріалу, фізичні навантаження, вагітність, переїдання м'яса, прийняття лікарських препаратів, що підвищують і знижують кількість креатиніну в сечі.

Потрібно знати
Всмоктування креатиніну з сечі в кров можливо, якщо різко знизився обсяг виділеної сечі. Цьому сприяють такі хвороби, як важка застійна серцева недостатність, неконтрольований цукровий діабет або гостра ниркова недостатність.

Дослідження креатиніну в сечі може призначити терапевт, нефролог, уролог або лікар загальної практики.